عوارض و بلاهایی که اینستاگرام برای سلامت روان دارد

عوارض اینستاگرام

اینستاگرام یکی از برنامه های محبوب فضای مجازی می باشد. در این محتوا از یک جنبه دیگر یعنی عوارض اینستاگرام این برنامه مورد بررسی قرار می گیرد.  دنیای امروزی دنیای پیام رسان ها، دنیای  خرید های آنلاین می باشد. تمام امورات فعلی خواسته و ناخواسته به این سمت خواهند رفت. ولی رفتن به این سمت نباید بدون محدودیت و افسار گسیخته باشد. افرادی که از این برنامه ها استفاده می کنند بایستی با باید ها و نباید های این برنامه ها آشنا باشند. یکی از مهمترین این برنامه ها که امروزه در کشور ما و جهان بسیار محبوب شده است اینستاگرام می باشد.

ماهیت برنامه اینستاگرام و تاثیر آن بر عوارض اینستاگرام:

این برنامه برای اولین بار در سال 2010 برای سیستم عامل گوشی های آیفون طراحی و وارد اپ استور شد. با توجه به جدید بودن پلتفرم این برنامه و تفاوت آن از لحاظ محتوایی و پایه قرار دادن عکس به زودی به یکی از برنامه های محبوب بین کاربران تبدیل شد. این برنامه در سال 2012 برای اندروید و در سال 2016 برای وب طراحی شد. عوارض اینستاگرام دقیقا از همان نقطه قوت آن نشات میگیرد. 

پیشنهاد : تفاوت اینستاگرام با اینستاگرام لایت در چیست؟

آپدیت های مهم اینستاگرام و تاثیر آن بر عوارض اینستاگرام:

11 1024x614 - عوارض و بلاهایی که اینستاگرام برای سلامت روان دارد

این برنامه در ابتدا تنها برای به اشتراک گذاشتن عکس و شیر کردن آن با کاربران دیگر بود. تقریبا نسخه موبایلی فیس بوک به حساب می آمد. ولی با گذشت زمان یک سری  تغییراتی در آن ایجاد شد که باعث شد تا در جذب مخاطب رکورد بشکند. این تغییرات عبارت است از: 

 1. قابلیت به اشتراک گذاشتن ویدئو: البته در اولین آپدیت زمان این فایل تصویری 30 ثانیه بود که در آپدیت های بعدی این زمان افزایش پیدا کرد.
 2. قابلیت لایک کردن پست های کاربران دیگر: این مورد یکی از جذاب ترین تغییرات این نرم افزار بود که با تاچ کردن پست های دیگران به اصطلاح محتوا های آنها را مورد تایید قرار دهید.
 3. امکان گذاشتن استوری: اضافه کردن پست موقت 24 ساعته که این امکان بعدا دوباره تغییر کرد و قابلیت گذاشتن ویدیو گذاشتن با فیلتر و امکان برقراری ارتباط به صورت زنده نیز به آن اضافه شد.
 4. امکان ایجاد اکانت تجاری و انواع اکانت های دیگر 
 5. امکان برقراری تماس صوتی، تصویری و تماس های تصویری اشتراکی 

عوارض اینستاگرام چیست و تا چه حد می تواند جدی باشد؟

13 2 1024x576 - عوارض و بلاهایی که اینستاگرام برای سلامت روان دارد

تمامی موارد ذکر شده می تواند به عنوان چاقوی دولبه در ایجاد عوارض اینستاگرام عمل نمایند. در این بخش به مهمترین این عوارض که ممکن است ایجاد شود اشاره خواهیم کرد این عوارض به دو دسته جسمی و روحی تقسیم می شود:

عوارض از لحاظ جسمی:

 1. در صورت استفاده بی رویه و یا زمان زیاد منجر به  آسیب به چشم ها و کاهش قدرت بینایی و افزایش فشار پشت چشمی می شود. این مورد به ویژه در افرادی که شب ها اقدام به استفاده از گوشی می نمایند بیشتر دیده می شود.
 2.  یکی دیگر از عوارض اینستاگرام به صورت جسمی مشکل در پوست و حس لامسه نوک انگشتان می باشد: این مورد بسیار شایع می باشد افرادی که ساعات زیادی از شبانه روز را با این برنامه سر می کنند و از دیوایس های با قابلیت تاچ استفاده می کنند عمدتا با این مشکل مواجه می شوند.
 3. بی خوابی: این نوع از عوارض اینستاگرام هم روحی و هم جسمی به حساب می آید. از لحاظ جسمی فرد استراحت کافی ندارد و روز بعد با خستگی مفرط مواجه خواهد بود. از لحاظ روحی هم فرد ممکن است بخاطر اختلالات روحی حتی بدون استفاده از این نرم افزار هم نتواند بخوابد.

پیشنهاد : مقایسه اینستاگرام با تیک تاک

عوارض از لحاظ روحی:

این نوع ازعوارض اینستاگرام بسیار شایع تر و خطرناک تر از موارد  جسمی می باشد. این عوارض عبارت است از:

 1. ایجاد تداخل در روابط اجتماعی  و دوری از اجتماع:  یکی از هشدار هایی  که روانشناسان و جامعه شناسان در خصوص برنامه های اجتماعی بیان می کنند این معضل است. فرد با غرق شدن در این برنامه ها به ویژه اینستاگرام از جامعه و خانواده دور شده و وقت کمتری را در اجتماع و فعالیت های اجتماعی می گذراند.
 2. از دیگر عوارض اینستاگرام از لحاظ روانی که بسیار هم می تواند مشکل زا باشد ایجاد مقایسه زندگی فرد با دیگر افراد می باشد. چون محتوا های این برنامه همگی حقیقی نیستند و پست ها به صورت مقطع و انتخابی ایجاد می شوند فرد ناآگاه  زندگی خود را در مقام مقایسه قرار می دهد و سرخورده می شود.
 3. فرد حس بدی نسبت به زندگی و حتی ظاهر خود پیدا می کند: پیرو مورد بعدی فرد با مقایسه کردن زندگی غیرواقعی دیگران در فضای مجازی با زندگی واقعی خود دیگر از داشته هایش لذت نخواهد برد و دچار افسردگی خواهد شد. 
 4. از  دیگر عوارض اینستاگرام از دست دادن انگیزه را نیز می توان مطرح کرد: فرد نا آگاه وقتی ببیند که افراد بدون هیچ زحمتی به گفته خود همه چیز دارند انگیزه خود را از دست می دهد. زیرا احساس می کند که زحمت کشیدن ها و فعالیت او بی فایده می باشد. 
 5. یکی از عوارض اینستاگرام کم حرف زدن کاربران این برنامه است: تحقیقات نشان داده است که کاربران اینستاگرام به مرور علاقه خود به صحبت کردن را از دست می دهند و سعی می کنند که گفته ها و حتی احساسات خود را با کامنت، ایموجی و نوشته بیان نمایند. این مورد در زندگی زناشویی، زندگی اجتماعی و خانوادگی بسیار خطرناک است. 

پیشنهاد : مقایسه تلگرام و واتساپ از جنبه های مختلف

از دیگرعوارض اینستاگرام می توان به موارد زیر اشاره کرد:

12 2 - عوارض و بلاهایی که اینستاگرام برای سلامت روان دارد
 • ترجیح تنهایی و انزوا: تحقیقات دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا نشان می دهد که رابطه معنی داری بین ساعات استفاده فرد از شبکه های اجتماعی و دنیای مجازی با علاقه به تنهایی وجود دارد. 
 • افزایش زمینه سازی برای افسردگی و استرس: یکی از مهمترین عوارض اینستاگرام افزایش درصد ابتلای افراد به افسردگی می باشد. فرد با غرق شدن در این فضا، دور شدن  از خانواده، مقایسه غلط، دچار استرس و از زندگی واقعی لذت نخواهد برد. به همین دلیل ریسک ابتلا به افسردگی در این افراد افزایش می یابد.
 • احتمال قرار گرفتن در معرض آزار و تهدیدات روحی و اینترنتی: آمار ها نشان می دهد که 10 درصد کاربران حداقل یکبار در معرض این تهدیدات قرار گرفته اند. مشکلاتی مانند: فریب خوردن، خیانت، شکست های عاطفی و غیره از این موارد می باشند.
 • از عوارض اینستاگرام می توان به ایجاد حس غرور و خودپسندی کاذب اشاره کرد: چون فرد در اینستاگرام خود واقعی و زندگی واقعی خود را عرضه نمی کند ، ممکن است این شخصیت غیر واقعی مورد تایید و تشویق دیگر افراد قرار گیرد ممکن است خود فرد  نیز این مورد را باور کند و دچار غرور و خودپسندی کاذب گردد.
 • دور شدن از مشکلات واقعی زندگی: اینستاگرام باعث می شود فرد از زندگی واقعی خود دور شده  و درصدد حل مشکلات واقعی  آن برنیاید.
 • مهمترین عوارض اینستاگرام اعتیاد به این برنامه و اتلاف وقت می باشد: کاربران این برنامه با توجه به موارد ذکر شده به مرور از زندگی عادی فاصله گرفته و تمام وقت خود را در این برنامه هدر می دهند. این افراد در صورت قطع اینترنت یا عدم دسترسی به آن دچار استرس و اضطراب شدید می شوند. 

در انتها: 

شدت عوارض اینستاگرام وابسته به نوع استفاده کاربر از آن می باشد. استفاده تجاری و استفاده از ترفند های آن در کسب و کار میتواند بسیار مفید باشد. ولی در صورتی که فرد بدون اطلاع کافی و آموزش از این برنامه به صورت افراطی استفاده کند دچار مشکلات روحی و جسمی فراوان خواهد شد. 

مقالات دیگر

پابجی یا کالاف کدام بازی جذاب تری برای موبایل است؟

بررسی پیج های موفق خارجی اینستاگرام

ابعاد عکس در شبکه های مجازی مختلف(اینستاگرام ، یوتیوب ، فیس بوک و…)

آموزش تصویری تبدیل گروه معمولی به سوپر گروه در تلگرام

محصولات ما

در دریچه 67 شما می توانید از خدمات با کیفیت اینستاگرام ، تلگرام ، آپارات همچنین طراحی پست اینستاگرام و طراحی استوری اینستاگرام بهرمند شوید. خرید فالوور ، خرید لایک ، خرید ویو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *